Ile kosztuje wydrukowanie własnej książki? Mini poradnik

Ile kosztuje wydrukowanie własnej książki? Mini poradnik

Wydanie własnej książki to dla wielu początkujących autorów największe marzenie. Gdy dzieło zostaje ukończone, kolejnym krokiem powinno być wydrukowanie go, a następnie rozpowszechnienie wśród czytelników. Nim jednak tak się stanie, warto rozważyć różne modele publikacji. Nie zawsze bowiem wydruk i reklama książki przez duże wydawnictwo są dla autora opłacalne. Ile kosztuje wydrukowanie książki? Mamy odpowiedź!

Wydanie własnej książki tradycyjnym sposobem

Najbardziej preferowaną przez autorów metodą publikacji własnego dzieła jest skorzystanie z usług któregoś z dużych wydawnictw. Jeśli uda Ci się zainteresować wydawcę swoją książką, możesz liczyć na duże wsparcie. Przyjmuje on na siebie ciężar przeprowadzenia całego procesu publikacji – od wydruku, korekty i opracowania okładki po promocję książki. W przypadku tego rozwiązania autor nie ponosi żadnych kosztów lub są one niewielkie. Wiąże się to jednak z dużo mniejszym zyskiem niż w modelu self-publishing.

Duże wydawnictwa często wymagają również zakontraktowania autora, czyli związania się z nimi na stałe. Wynikiem takiej umowy może być konieczność publikacji wszystkich dzieł lub wybranej serii wyłącznie poprzez to jedno wydawnictwo. Ponadto, w morzu debiutujących autorów ciężko jest się przebić, a szansa na bycie zauważonym jest bardzo mała.

Wydruk książki w modelu self-publishing

Debiutujący pisarze coraz chętniej sięgają po rozwiązanie, jakim jest self-publishing. W tym modelu autor pokrywa cały koszt, związany z publikacją książki, co dla wielu może wydać się bardzo przytłaczające. Warto jednak pamiętać, że zysk również jest większy – cała kwota ze sprzedaży każdej sztuki książki idzie prosto do Twojej kieszeni.

Sposobem na zmniejszenie kosztów początkowych jest wydanie e-booka, a po zarobieniu pewnej kwoty – wydruk na papierze. Możesz również rozłożyć płatności na części i spłacać je, gdy zyski zaczną już spływać. Wydając książkę w modelu self-publishing, masz pełną kontrolę nad całym procesem publikacji, co również jest niezwykle istotne. To Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz się promować, do jakiego rodzaju czytelników chcesz dotrzeć czy jaką formę wydania preferujesz.

Wydanie własnej książki – kosztorys

Ile ostatecznie kosztuje wydrukowanie własnej książki? Niestety, na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Warto zastanowić się, jaki nakład początkowy Cię interesuje, a następnie zrobić rozeznanie w przynajmniej 3-4 drukarniach – niektóre firmy mogą nakładać mniejsze marże, dzięki czemu wydruk będzie o wiele tańszy. Do kosztorysu należy doliczyć także konieczność zredagowania i korekty Twojego dzieła. Tutaj nie warto oszczędzać – choć specjaliści bardzo się cenią, efekty ich pracy są wymierne. Kolejnym kosztem jest projekt okładki. To niezmiernie ważny krok, ponieważ jej zadaniem jest przyciągnięcie uwagi czytelnika i sprawienie, że w morzu książek sięgnie właśnie po Twoją.

Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest promocja. Bez odpowiedniej reklamy czytelnicy nie będą wiedzieć o Twoim istnieniu. Warto więc zastanowić się nad zleceniem działań marketingowych firmie lub jednemu specjaliście.